بدهکار و بستانکار

این مفهوم بستانکار و بدهکار را میشه با نمونه بهتر توضیح بدید

و بدهکار و بستانکار بودن مبحثی که درست متوجه نمی شم

#تلتلب

احسان (امتیاز: ۶) -
۱ شهریور ۱۳۹۳

دوست عزیز بدهکار و بستانکار تو هر قسمت فرق میکنه

من یه جدول ازش دارم که به زودی داخل همین موضوع  برای شما و دوست عزیز دیگه‌ای که سوال کرده بود قرار میدم تا کامل با مفهوم بدهکار وبستانکار آشنا بشید

0
0

احسان (امتیاز: ۶) -
۲ شهریور ۱۳۹۳

ما برای اینکه کامل با مفهوم بدهکار وبستانکار آشنا باشی باید با جدول تی (T) آشنا باشی

این جدول برای بررسی اثر هر معامله بر روی اجزای فرمول حسابداری بکار میره یعنی فرض کنید به یه معامله‌ای انجام میدیم بعد میایم برای این معامله جدول تی رو میکشیم که بفهمیم اجزای معادله حسابداری یعنی دارایی و سرمایه و بدهی چه تغییراتی درش رخ داده

حالا تو این جدول همیشه بدهکار رو سمت راست مینویسن و بستانکار رو سمت چپ .. این اولین تعریف از بدهکار و بستانکاره

2
0

نیلوفر (امتیاز: ۵) -
۲۱ شهریور ۱۳۹۳

برای تشخیص بدهکار بودن یا بستانکار بودن باید هر مورد یا همان رویداد مالی که در سیستم پیش می آید تحلیل کنید. مهم ترین اصل این هست که معادله اصلی حسابداری را به یاد داشته باشید: دارایی= بدهی+ سرمایه و این که اگر دارایی افزایش پیدا کند شما باید در ستون بدهکار مبلغ را درج کنید. اگر دارایی کاهش پیدا کند شما باید در ستون بستانکار مبلغ را درج کنید. و  از طرف چپ معادله هم به این صورت می شود: اگر بدهی یا سرمایه افزایش پیدا کند باید در ستون بستانکار مبلغ را بنویسید. اگر بدهی یا سرمایه کاهش پیدا کند باید در ستون بدهکار مبلغ را بنویسید. که در  تصویری که در متن درس بود به  خوبی این مطلب نشان داده شده است:


0
0

نیلوفر (امتیاز: ۵) -
۲۱ شهریور ۱۳۹۳

یک سوال اساسی که پیش می آید این است که چرا لازم است هر رویداد را تحلیل کنیم؟! به عبارتی اگر هزینه ای انجام شده در یک ستون می نویسیم و منفی پشتش می گذاریم! و اگر درآمدی داریم در ستون دیگری می نویسیم و علامت آن را مثبت می گذاریم! بدین ترتیب نیازی به تحلیل و در آوردن بدهکار و بستانکار نداریم! خب در واقع  در سال ۱۹۴۵ توسط لوکا پاچیولی ایتالیایی که یک تحصیلکرده ریاضی بود برای اولین بار در مورد روش نگهداری حساب‌ها و دفاتر که تجار ونیزی در طول دوران رنسانس به کار می‌بردند یک رو شی ارائه داد که این روش بعدها به حسابداری دوطرفه مشهور شد. وقتی با این فرمول اصلی حسابداری کار می کنیم در واقع شاید روند کمی طولانی تر به نظر برسد اما ساختار دارد و از طرفی چک کردن و تراز حساب ها ممکن است و به سادگی انجام می پذیرد. این روش حسابداری یک قرارداد است برای این که روش ایمن تری در محاسبه حساب ها و اطمینان از درستی آن ها به ما ارائه کند.

1
0

نیلوفر (امتیاز: ۵) -
۲۱ شهریور ۱۳۹۳

یک مثال: - فرض کنیم حسن در تاریخ ۹۲/۱/۳۰ مبلغ ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال بابت اجاره فروردین ماه محل شرکت بوسیله چک پرداخت نماید. بنابراین تحلیل این مورد مالی طبق معادله دارایی=بدهی + سرمایه بدین شکل می شود: دارایی (حساب شرکت یک دارایی است که از آن چک کشیدیم.) ما کاهش پیدا کرده----> پس در ستون بستانکار باید این مبلغ را یادداشت کنیم. از طرفی سرمایه ما هم کاهش پیدا کرده(مبلغ ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ کاهش پیدا کرده و تحت عنوان چه نامی کاهش پیدا کرده؟ این مبلغ را هزینه اجاره دادیم ) پس در ستون بدهکار باید این مبلغ را یادداشت کنیم. من باب مجموع سند حسابداری ما بدین شکل می شود: 


برای توضیح بیشتر می توانید به اینجا مراجعه کنید. مثال ها بیشتر هست و به خوبی زحمت کشیدند و توضیح دادند.

0
0

محمودرضا صحراگردزاده (امتیاز: ۸) -
۱۱ اسفند ۱۳۹۳

دست عزیز سلام

دوست گرامی قبل از توضیح بحث بهتر است ابتدا با معنای بدهکار و بستانکار آشنا بشیم

به نظر شما بدهکار و بستانکار به چه معنی است

اگر این سوال را از دوستان ، آشنایان و سایرین بپرسین دو دسته حواب خواهید شنید

دسته اول کسانی هستند که اطلاعات حسابداری ندارند و دسته دوم عزیزانی هستند که دارای اطلاعات حسابداری هستند

دوستانی که فاقد اطلاعات حسابداری هستند ، در پاسخ به سوال یاد شده همان مفهوم طلبکاری و بدهکاری را بیان میکنند ولی در ادبیات و دایره المعارف حسابداری مفهوم بدهکار و بستانکار عملا چنین چیزی نیست

در حسابداری بدهکار و بستانکار هیچ مفهوم خاصی ندارند و صرفا به معنی افزایش و کاهش به کار می روند . اینکه کدام یک معنای افزایش و کدامیک معنای کاهش میدهند ، ثابت نبوده و عملا هر دو عبارت بدهکار و بستاتکار در در هر دو مفهوم افزایش و کاهش به کار می روند

اما اینکه چه وقت و چه زمانی بدهکار و بستانکار به چه معنی به کار روند بستگی به ماهیت حسابها دارد

دوست عزیز در حسابداری به طور کلی ما پنج گروه حساب داریم .

دارایی

بدهی

سرمایه

درآمد

هزینه

همانطور که میدانیم معادله اساسی حسابداری به شکل زیر است :

دارایی = بدهی + سرمایه

همچنین ما میدانیم که هزینه کاهش دهنده سرمایه و درآمد افزایش دهنده سرمایه است . با بسط معادله اساسی حسابداری می توانیم این رابطه را به شکل زیر داشته باشیم

دارایی = بدهی + سرمایه + درآمد - هزینه

با انتقال هزینه به سمت راست معادله خواهیم داشت :

دارایی + هزینه = بدهی + سرمایه + درآمد

در این رابطه توجه داشته باشید دارایی و هزینه یک سمت رابطه و بدهی ، سرمایه و درآمد در سمت دیگر تساوی هستند از اینرو کاملا روشن هست که قواعد این دو دسته عکس هم میباشند .

دوست گرامی به طور کلی در سمت راست تساوی یعنی برای گروه داریی و هزینه عبارات بدهکار و بستانکار طبق قرارداد و مفروضات حسابداری مفاهیم زیر را خواهند داشت :

بدهکار = افزایش

بستانکار = کاهش

همانطور که گفته قواعد حاکم بر دو طرف رابطه عکس هم هستند از اینرو در سمت چپ تساوی یعنی برای گروه بدهی ، سرمایه و درآمد عبارات بدهکار و بستانکار طبق قرارداد و مفروضات حسابداری مفاهیم زیر را خواهند داشت :

بدهکار = کاهش

بستانکار = افزایش

پس به طور خلاصه میتوان گفت

بدهکار و بستانکار یعنی افزایش یا کاهش

برای گروه دارایی :

بدهکار = افزایش

بستانکار = کاهش

 

برای گروه هزینه :

دهکار = افزایش

بستانکار = کاهش

 

برای گروه بدهی :

بدهکار = کاهش

بستانکار = افزایش

 

برای گروه سرمایه :

بدهکار = کاهش

بستانکار = افزایش

 

برای گروه درآمد :

بدهکار = کاهش

بستانکار = افزایش

 

نکته : دوستان عزیز این نکته را میخوام به شکل سوالی خدمتون عرض کنم . در خیلی از مصاحبه های استخدامی این سوال و سوالات مشابه آن بارها مورد پرسش قرار گرفته است .

سوال اینه : در معادله اساسی حسابداری (داریی = بدهی + سرمایه) ، چرا بدهی قبل از سرمایه آورده شده است ؟ توجه کنید دوستان که معادله اساسی حسابداری باید از سمت راست خوانده شود ؟

پاسخ :

دوستان عزیز به این علت است که به طور ضمنی اشاره شود که همواره حقوق طلبکاران و اعتباردهندگان بر حقوق مالکان شرکت ارجحیت داده میشود .

1
0